Ласкаво просимо!
На головну сторінку


 

Чат Полюховичів

 
   
   
   
   
Авторизация через социальные сети (выберите сайт где зарегистрированы - введите логин и пароль):


или Старая авторизация на сайте:

логин *:
пароль *:
     Регистрация нового пользователя
 Про село Серники ЕТНОГРАФІЧНІ СКАРБИ 1-03-2014, 21:11 |

Садиба з правобережного Полісся з хатою в с.Серники, що лежить на березі річки Стубли, притоці Стиру. Перша згадка про село в літературі - 1449 рік. До реформи 1861 р. в селі були кріпаки і вільні селяни. В минулому с. Серники входило до Пінського повіту. Це територія, де здавна спільно проживали українці і білоруси, і ця спільність позначилась на народній культурі. 3 1921 по 1939 рік цей район був під владою панської Польщі. В 30-р. XX ст. багато уваги Поліссю приділили польські дослідники, серед них К.Мошинський та Ч.Піткевич. Зокрема, останній досліджував Річицьке Полісся, регіон представлений у музеї садибою. Про етнографічне дослідження згаданими авторами цього регіону подаємо в цій довідці. Видатний український етнограф П.Чубинський свого часу відзначав, що населення по річці Стир називалось "пінчуками", які є нащадками "лутичів".

Територія заболочена, з переважно піщаними грунтами. Крім землеробства і тваринництва, населення займалося рибальством, збиранням грибів, ягід. Ще до возз'єднання українських земель тут переважало натуральне господарство. Для власних потреб люди ткали, шили одяг, взуття, виготовляли різні вироби з дерева, плели посуд. На час збирання етнографічних відомостей по району в с. Серниках збереглася парня (будівля для розпарювання ободів коліс). Суворі природні умови, відірваність від доріг, міст, соціальне і національне гноблення в минулому сповільнювало розвиток матеріальної і духовної культури населення краю. Тут порівняно краще збереглися релікти народного будівництва, речі старого побуту, традиційні обряди та звичаї.

Відомостей про інтер'єр селянської хати ХVIII ст. в літературі немає. До того ж, села Зарічненського району в більшості згоріли під час Великої Вітчизняної війни. До примірного плану подаємо відомості інформаторів, записані під час експедиції.

Обстежені села: Серники, Нобель, Чернини, Вовчиці Млинок, Дубчинці, Морочне, Локниця, Дубровськ, Привітівка Старі Коні, Зарічне.

У селі Серники багате прізвище Полюховичі розповідями населення, в часи царювання Катерини і служив якийсь Дмитро Полюхович. Цариця ніби полюбила його і подарувала йому землі, на яких розташовано село Серники. Від того Полюховича і пішли всі прозвища - Полюхович. У поліських селах часто зустрічаються повторення одного й того ж прізвища. Це пояснюється тим, що тут збереглися залишки колишньої сімейної общини, яка починає" розпадатися лише у ХVIII ст.
- Хати ні всередині, ні знадвору не білилися. Справа від дверей стояла курна піч. Освітлювалась хата світочем.


 

Коментарі

Додавання коментаря

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:

оновити код
Введите код:


Нові теми на форумі:

ТемаАвторВідповідейОстання
Шукають родину Анатолія та Марини Полюхо... Nalench 0 (454240) 16:48, 05.12.2016
Правила поведінки на форумі Nalench 0 (25658) 13:47, 29.11.2016
Дід Петро Якович Полюхович Nalench 1 (22581) 11:52, 21.09.2016
Wielka rodzina i wspaniała hist... uzivis 0 (266444) 00:56, 14.02.2016
Польские корни Nalench 0 (55354) 16:31, 23.01.2016
Про сайт