Поет Іван Полюхович

ІВАН ПОЛЮХОВИЧ – ПОЕТ ВИТОНЧЕНИХ І ВИСОКИХ ПОЧУТТІВ

Іван Семенович Полюхович змалку закоханий у цвітіння землі, в барвоквіття української природи. Народився він 14 лютого 1933 року в мальовничому Зарічненському районі на Рівненщині. Тут жив, та працював до 1990 року.


У 1966-1969 роках закінчив радянську партійну школу. За освітою одержав спеціальність агронома-організатора. Працював заступником голови колгоспу, директором райпобуткомбінату та на інших роботах.
У зв’язку з трагедією на Чорнобильській АЕС, рятуючи здоров’я малих онуків, його сім’я в 1991 році переселилася в м. Чугуїв.
І.Полюхович стає постійним членом поетичного клубу «Свіча», який діє при центральній райбібліотеці. Його вірші друкують чугуївська райгазета «Красная звезда» та міська «Новости Чугуєва».
Перша збірка поезій «Друга молодість моя» вийшла у 2002 році. Друга збірка лірики «Проміння любові» вийшла в 2004 році. «Три дороги» – це третя поетична збірка, яка вийшла в 2006 році.

Моє Зарічне
Моє Зарічне! Жар любові
В мені до тебе ще іскрить.
Прийми мою сердечну сповідь,
Як клятву вірності любить.

За щастям я блукав світами,
Шукав його де тільки міг,
Життя минуло не з медами –
Знайшов лише утоми ніг.

Живу я нині на чужині,
Хоча Вкраїна в нас одна…
Але немає тут родини –
Чужії люди й сторона.

Ніщо не може замінити
Той край, де ти побачив світ,
Його не можна розлюбити,
Де б ти не жив стонадцять літ.

***

Земля ота, де народився,
Свята святих усіх земель,
Де ти зростав, де ти учився,
Де дід і прадід твій помер.

Ота земля лиш має право
Постійно в серці нашім жить,
І щоб душею не лукавить –
Наш вічний борг її любить.

Даний біобібліографічний посібник – “Іван Полюхович – поет витончених і високих почуттів”, складений у зв’язку із всезростаючим інтересом до письменників нашого краю, і продовжує серію “Літературне краєзнавство”. Посібник розрахований на викладачів літератури, учнів вищих навчальних закладів всіх рівнів акредитації, учнів загальноосвітніх шкіл та ліцеїв, бібліотечних працівників, працівників музеїв, всіх, хто цікавиться творчістю письменника.

До бібліографічного посібника включені книги та газетні статті за 2001-2006 рр.

Джерелами виявлення та відбору літератури являлись бібліотечний фонд , систематичний каталог, систематична картотека статей, зведений краєзнавчий каталог Зарічненської ЦРБ.
Матеріал розміщений за розділами. І розділ “Окремі видання творів” рекомендує твори письменника, видані окремими виданнями, які розміщені в хронологічній послідовності. ІІ розділ “Публікації творів на шпальтах періодичних видань ” відображає окремі твори І. Полюховича, опубліковані в періодиці, які розміщені тут в алфавіті назв творів. ІІІ розділ “Публікації про життя і творчість автора” рекомендує літературознавчі та критичні статті про творчість письменника – поета Івана Полюховича, які розміщені в алфавіті назв та прізвищ авторів. Нумерація в посібнику загальна для всіх розділів. В кінці посібника вміщено “Іменний покажчик” та “Покажчик використаних періодичних видань”. В “Іменному покажчику” рубрики розміщені за прізвищами авторів в загальному алфавіті із зазначенням номерів, під якими вони розміщені в біобібліографічному нарисі. В “Покажчику використаних періодичних видань” за алфавітом розміщені назви розписаних періодичних видань із зазначенням номерів, під якими вони розміщені в посібнику. В посібник включені також статті, в яких своєрідно і досить цікаво розкрито життєвий і творчий шлях поета – Івана Полюховича. В окремому розділі “З творчого доробку” розміщені більш значущі поезії автора. В посібник включено ілюстрації обкладинок окремо виданих творів Р.Демчука та фотографії із сімейного архіву.

ПОЕТИЧНИЙ ДОРОБОК ІВАНА ПОЛЮХОВИЧА:

Іван Семенович Полюхович народився 14 лютого 1933 року в Зарічненському районі на Рівненщині. Саме там він жив і працював до 1990 року. Здобув середню агрономічну освіту.
У зв”язку з трагедією на Чорнобильській АЕС, рятуючи здоров”я малих онуків, його сім”я в 1991 році переселилася в м. Чугуїв. Тут, на чугуївській землі, в повну силу розкрилися поетичні здібності автора, хоча перші вірші він написав ще в шкільні роки.

Познайомившись з представниками літературного осередку міста, Іван Полюхович стає постійним членом поетичного клубу „Свіча”, який діє при центральній райбібліотеці. Його вірші часто друкує чугуївська райгазета „Красная звезда” та міська „Новости Чугуева”. „Друга молодість моя” – це перша збірка поезій, яку поет писав упродовж двох років.
Харківський журналіст Я. Туровська пише передмову до збірки Івана Полюховича. Ось її думки: „Перед вами результат невтомної праці обдарованого чугуївського автора І. С. Полюховича. Нарешті життя покликало у літературний простір першу його „ластівку” – збірку „Друга молодість”. Для неї були відібрані твори, які, на мою думку, можуть викликати найбільший інтерес у широкого кола читачів.


Ви розпочнете знайомство з Іваном Полюховичем – поетом витончених і високих почуттів, душа якого і у небесній блакиті оспівуватиме одвічну красу рідної землі, народжуватиме щирі у своїй простоті римовані рядочки про те, що хвилює вас і ваші родини, і увесь наш народ.
Вже у зрілому віці самобутнім ліриком розпочинає І.Полюхович свій літературний ранок. І найперші, найпалкіші слова його звернені до рідної України. А свіжість і безпосередність у світосприйманні навколишньої природи надає його поезії особливої принадності. Вразливий, душевно щедрий, земний поет дарує вам низку віршів і про кохання – чистих, як вода степової криниці.
Ви обов’язокво відчуєте, з якою силою поезія І. Полюховича переплетена народними пісенними мотивами. Вона невловимо-чарівна і граціозна, як музика!
Пробиваючись до своєї першої збірочки, автор уже кілька років плідно співпрацює з редакціями райгазети „Красная звезда”, міської „Новости Чугуева” та „Полісся” Зарічненського району на Рівненщині”.
Коли гортаєш збірку Івана Полюховича, так і відчуваєш сплетіння двох почуттів: любов до Харківщини і Зарічненщини.
У збірці 5 розділів.
„Україно, моя Україно, ти – гордість і пісня моя” – назва першого розділу. У кожному рядку звучать слова синівської любові: „Моя любов – Зарічне”, „Хутір Миколаєве”, „Рідна сторона”, „Рідний край”, „Зарічне”, „Рідна хата”. Це вірші про Полісся.
А ось поезії „Моя Чугуївщина”, „Київ”, „Місто”, „Чугуїв”. У них уже розповідь про харківський край.
Зміст усіх його поезій акумулюється в рядках:

Любов до Вітчизни, до рідного краю
У серці моєму багаттям палає…
„Іду в поезію відкрито із світлим серцем, наче день…”
Як зазвичай, поезію починають писати в дитячі чи юнацькі роки. А Іван Семенович почав створювати свої поезії в зрілому віці. І тому його вірші надто серйозні. Автор розмірковує над долею поета у віршах „Муза”, „Ліричні далі”, „Чом я старість не сприйняв”, „Вічне почуття”.

З особливим інтересом читаються вірші об”єднані тематикою „Яке ж то щастя в світі жити..!”

Автор повчає нас:
«Якщо тобі судилось жити
І шлях земний з людьми пройти,
Зумій собою володіти,щоб власну
Гідність зберегти…»

„З любов”ю я іду по світу, її лелію, мов дитя,” – говорить Іван Семенович у поезіях про кохання. Це більше двох десятків віршів: „Дружина”, „Перша любов”, „Любов”, „Наймиліша”, „Свято двох сердець” та інші.
Завершують збірку вірші пейзажної лірики. „Щоб природу зрозуміти і себе у ній знайти, мало з нею тільки жити – слід її ще берегти!” – стверджує поет.
Він описує нам сонях і ромашку, калину і волошки, літо і світання, світанок і ніч, листопад і сніжинки, купальську ніч і поле, мелодії весни і завірюху зими…
Збірка закінчується досить символічною: поезією „І хочеться жити”:

І хочеться жити і край свій любити
Палкіш, ніж колись, в літа молоді…

СЛОВО ДО ЧИТАЧА
Нова збірка віршів чугуївського поета Івана Полюховича «Три дороги» – це вагомий здобуток в його творчості, який без сумніву, зацікавить читача.
В творчому доробку автора вже є дві збірки поезій – «Друга молодість моя» (2002 р.) та «Проміння любові» (2004 р.). Третя книга лірики є своєрідним продовженням попередніх двох і веде читача до прекрасного світу Поезії. Вірші нашого земляка пройняті глибоким патріотизмом, любов’ю до рідного краю, турботою про чистоту української мови. Його поезія різнопланова і багатотемна, в ній віддзеркалена громадянська позиція автора, яка тісно переплітається з народною та пісенною тематикою. Ось як він пише про любов до України:

«Вона у нас одна-єдина
І неповторна, як матуся,
В ім’я Отця, і Духа, і Сина
Любить Вкраїну я клянуся».
Читач тут знайде милі серцю й душі вірші про любов:
«Вела мене мелодія любові
Життям, яке сумлінно берегла,
І я щасливий, що в ліричнім слові
Вона своє продовження знайшла».


У новій книзі відчувається вже зрілість і майстерність автора. Доброта, чистота почуттів, і радість, які випромінюють його вірші, роблять їх близькими дорослим і юним серцям. Недарма ж поета часто запрошують вчителі міських і сільських шкіл на зустріч з учнями.
Благословляючи у світ це видання, побажаймо Івану Полюховичу високого натхнення і плідного довголіття, а книзі – найкоротшої дороги до людських душ.

Ельвіра Чуїщева
керівник поетичного клубу «Свіча»

ПОЕЗІЯ – ВЕСНА ДУШІ МОЄЇ

В поезію я прийшов, на жаль, пізно. Тоді, коли люди мого віку закінчують писати, я ж нещодавно розпочав. Хоча любов в моїй душі до поезії жила й живе зі шкільних років, бо саме в той час я почав писати перші вірші. Але в життєвій круговерті вона була позабута. Лиш після того, як переїхав в місто Чугуїв, в якому творчий дух вирує скрізь, коли вийшов на пенсію і з’явився вільний час, вона в моїй душі знову забриніла дзвінким джерелом. Творча Муза повела мене тернистими шляхами у світ прекрасного – Поезію. На цьому шляху мені зустрілась прекрасна людина – журналіст, чудовий знавець поезії Людмила Броніславівна Туровська, котра зі мною працює майже п’ять років. За її творчу допомогу у редагуванні моїх віршів, я їй висловлюю глибоку і щиру вдячність.
Перша моя лірична збірка «Друга молодість моя» вийшла в світ в 2002 році. З того часу я не спочивав, а завзято і натхненно працював над новими віршами до другої книжки. І ось вона, «Проміння любові», перед вами. Дивіться, читайте, насолоджуйтесь ліричним Словом. Вона є логічним продовженням першої книги, бо основні теми, складові ліричного пафосу знайшли продовження в ній.

Любий читачу! На ваш розсуд виношу цю нову збірку поезій. Хочеться вірити, що ви в моїх віршах знайдете милі серцю і душі слова. Адже вони випромінюють любов до України, рідного краю, до Жінки – Матері, Дружини, Коханої.
Мої книги підтверджують істину про те, що творчістю займатися ніколи не пізно.
Бажаю читачам і моїм віршам взаєморозуміння на довгі й щасливі роки!

З ТВОРЧОГО ДОРОБКУ АВТОРА:

Початок свій бере дорога
(Нехай щаслива чи важка)
Завжди од отчого порога,
Немовби річка від струмка.

Дороги іншої не знаю,
Іду дорогою батьків,
Тяжка була – я відчуваю,
Бо досить рано посивів.

Але не каюсь, не шукаю
Для себе іншого шляху.
Батькам я вірність зберігаю –
І тим щасливий на віку.

***

Найвища мудрість – просто жити,
Платити чесно за борги.
Про примхи долі не сурмити,
Щоб не сміялись вороги.
Триматись впевнено в поході
І не боятись потрясінь,
І при любій в житті погоді
Дивитись гордо в далечінь.
Завжди і всюди покладатись
На власні сили до кінця,
У праці щастя добиватись,
Щоб радість сяяла з лиця.

Я СИН УКРАЇНИ

Я син Вкраїни молодої,
В мені тече вкраїнська кров,
Землі не знаю я другої,
Де б щастя кращого знайшов.

Я з нею в радості і вгорі
Живу, як люди навкруги,
Люблю її степи і гори,
Й Дніпра високі береги.

Життя не можу уявити
Без України ні на мить,
Я тут родився, щоби жити,
Щоб працювати і любить.

Нехай в просторах України
Шумлять гаї, цвітуть поля,
Я син вкраїнської родини,
І доля тут навік моя.

ЛЮБОВ ДО ВІТЧИЗНИ

Любов До Вітчизни, до рідного краю
У серці моєму багаттям палає.
Нікому й ніколи її не згасити,
Допоки судилось на світі цім жити.
Вітчизна для мене як рідна матуся,
Ділити любов я до них не беруся,
Вони ж бо єдині, як небо і зорі –
Я їх не залишу ніколи у горі.
Не хочу я інших світів поза нею,
Люблю її щиро любов’ю своєю
І буду любити одвічно, як Бога,
І хай нам до щастя ясніє дорога!

РІДНЕ СЛОВО

У котрий раз я повертаюсь
До слова рідного мого,
Немов з Шевченком зустрічаюсь,
Який ростив, плекав його.

У слові рідному я бачу
Степи Вкраїни і Дніпро,
Запорізьку Січ козачу –
Свободи, слави джерело.

О рідне слово! Пісня долі!
Колиска пращурів, батьків,
Світи в ясному ореолі
І будь пророком сущих днів!

БЕРЕЖІМО ЛЮБОВ

Бережімо любов кожну мить, кожний час
І тоді, як на серці лежить гіркота,
Бо вона лиш одна зігріває всіх нас
І тому у житті неповторна, свята.
Бережімо любов і тоді, як душа
Не відчула улітку добра і тепла,
Не гасіте вогонь, хай палає свіча,
Щоб любов, не дай Бог, мимо вас не пройшла.

Бережімо любов серед дня і вночі,
Щоб світилися очі яскравим вогнем.
Зберігаймо у серці любові ключі
І тоді без журби все життя проживем.

І. ОКРЕМІ ВИДАННЯ ТВОРІВ
1. Полюхович І. С. Друга молодість моя: Лірика. – Чугуїв: ІІІ тисячоліття, 2002. – 159с.
2. Полюхович І.С. Проміння любові : Лірика. – Чугуїв: ІІІ тисячоліття, 2004. – 147с.

3. Полюхович І. С. Три дороги: Лірика. – Чугуїв: ІІІ тисячоліття, 2006. – 143с.

ІІ. ПУБЛІКАЦІЇ ТВОРІВ НА ШПАЛЬТАХ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ
4. Полюхович І. Вірші // Полісся. – 2004. –5 листопада.
5. Полюхович І. Завірюха; Чари; Моя Україна : Вірші // Полісся. – 2002. –25 січня.
6. Полюхович І. Муза; Полісся; Селяночка; Світанок: Вірші // Полісся. –2001. –5-12 жовтня.

ІІІ. ПУБЛІКАЦІЇ ПРО ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ АВТОРА
7. Вишневська А. Зустріч з поетом: [Презентація нової книги І.Полюховича “Три дороги” у Вовчицькій школі Зарічненського р-ну] // Полісся. – 2006. – №51/ 22 груд.
8. Пащук І. У “Зоряних росах” – рівняни // Вісті Рівненщини. – 2004. – 3 вересня.
9. Полюхович Іван Семенович // Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини. – Рівне: Волинські обереги, 2005. – с. 148.
10. Полюхович І. Поезія – весна душі моєї: [Про свою творчість розповідає автор] // Полюхович І. Проміння любові . – Чугуїв, 2004. – с.4.
11. Туровська Л. Доброго вам ранку! // Полюхович І. Друга молодість моя. – Чугуїв, 2002. – с.4.
12. Туровська Л. “Друга молодість моя… “// Полісся. – 2003. – 11 квітня.
13. Чуїщева Е. Слово до читача: [Про творчість І.Полюховича розповідає керівник поетичного клубу «Свіча», який діє при центральній районній бібліотеці в м. Чугуєві] // Полюхович І. Три дороги. – Чугуїв,2006. –с.4.

14. Швая О. Вшанували поета-земляка [Івана Полюховича у Вовчицькій загальноосвітній школі Зарічне. р-ну ]// Полісся. –2005. – №6.

Loading

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *